> Blog

Elementy metalowe powstające dzięki obróbce CNC. Przykłady rozwiązań


Mechaniczna obróbka metali pozwala na tworzenie różnych elementów, które mogą być wykorzystywane jako części i podzespoły w maszynach oraz urządzeniach, a także przedmiotach codziennego użytku. Obróbka CNC daje dodatkowe możliwości, zapewniając nie tylko bardzo wysoką powtarzalność wszystkich wytwarzanych detali, ale także ograniczając koszty produkcji. Sprawdźmy, czym jest obróbka CNC i jakie elementy metalowe mogą powstać dzięki niej.

 

Na czym polega obróbka CNC?

Obróbka CNC obejmuje możliwość wykonania różnych prac związanych z mechanicznym kształtowaniem metalu za pomocą urządzeń sterowanych cyfrowo. W urządzeniach CNC realizacją poszczególnych zadań steruje program komputerowy. Pierwszym etapem niezbędnym do jej przeprowadzenia jest więc sporządzenie cyfrowego modelu konkretnego detalu. Takie projekty powstają przy użyciu specjalistycznego oprogramowania komputerowego wspomagającego działania twórcy. Stworzony model musi być następnie zapisany w formie poszczególnych czynności, które jedną po drugiej realizuje urządzenie CNC. Po przygotowaniu odpowiedniego zestawu komend oraz ustawieniu właściwego doboru poszczególnych narzędzi program jest gotowy do uruchomienia.

 

Rodzaje obróbki CNC

Maszyny CNC mogą wykonywać różne zadania związane z obróbką metali. Zwykle za ich pomocą realizuje się obróbkę ubytkową w postaci różnych rodzajów obróbki skrawaniem. Elementy metalowe mogą być toczone i wytaczane. Można je obrabiać przy pomocy frezarek lub wiertarek sterowanych cyfrowo. Są także maszyny, które wykonują czynności związane z obróbką plastyczną, takie jak gięcie lub przecinanie. Wśród maszyn CNC są także wycinarki laserowe, które pozwalają na uzyskiwanie różnych krzywych, w tym bardzo skomplikowanych wzorów.

 

Elementy wytwarzane na maszynach CNC

Obrabiarki CNC pozwalają na przygotowanie właściwie każdego rodzaju elementu metalowego. Bardzo często przy ich pomocy wykonuje się rozmaite części i podzespoły do maszyn i urządzeń. Na obrabiarkach CNC można m.in. przygotować różnego rodzaju wałki, wrzeciona, koła zębate, a także choćby elementy korpusów maszyn czy ich obudów. Sprzęt tego rodzaju może też służyć do przygotowania elementów różnych sprzętów od nóżek i uchwytów do mebli, aż elementy armatury hydraulicznej.


Wróć do bloga