> Blog

Jak powstają wieszaki stalowe?


Zaawansowane technologie obróbki metalu pozwalają na wykonywanie różnych przedmiotów użytkowych, zarówno utrzymanych w bardziej tradycyjnej stylistyce, jak i nowoczesnych. Dzięki rozmaitym procesom technologicznym można otrzymać niezwykle ciekawe kształty i wzory, które mogą być ozdobą każdego wnętrza. Bardzo dobrymi przykładami detali, które mogą ożywić aranżację pomieszczenia, a przy tym zaoferować bardzo wysoką użyteczność są wieszaki stalowe. Ze względu na wysoką wytrzymałość materiału są one bardzo trwałe, a za sprawą indywidualnie opracowanego projektu mogą zadowolić każdego użytkownika. Przyjrzyjmy się bliżej technologiom, które umożliwiają ich powstanie.

 

Wieszaki stalowe mogą mieć bardzo różne kształty i formy. Można wykonać je zarówno z blachy stalowej, jak i z prętów, czy większych kształtowników. Możliwe jest również łączenie kilku rodzajów stali, co ułatwia obróbkę i czyni ją prostszą oraz pozwala na większą oszczędność materiału. Spotyka się wieszaki wykonywane z wytoczonych z prętów kawałków, które są zespawane z podstawkami wykrawanymi z blachy. Są też wieszaki o fantazyjnych i złożonych kształtach zrobione przez połączenie wyprofilowanych prętów i różnych sfrezowanych elementów. Jedną z ciekawszych propozycji są jednak wieszaki powstające z blachy stalowej.

 

Wieszaki z blachy stalowej

Wieszaki z blachy stalowej charakteryzuje połączenie prostoty konstrukcji z możliwością uzyskania ciekawego i złożonego kształtu. Najczęściej produkty tego typu mają postać ozdobnej szerokiej listwy z wyciętym wzorem oraz zagiętych haczyków z tego samego kawałka materiału umieszczonych na dole. Takie rozwiązanie umożliwia stabilne zamocowanie, ponieważ duży płaski element dobrze przenosi obciążenie zawieszonych na wieszaku przedmiotów, a szeroka listwa daje możliwość wycięcia praktycznie dowolnego kształtu.

 

Do produkcji tego rodzaju wieszaków używa się urządzenia zwanego wycinarką laserową. Pozwala ono na wycięcie w blasze stalowej wzoru zapisanego w pliku cyfrowym. Wycinany kształt będzie odtworzony z bardzo dużą precyzją, a krawędzie będą ładnie zakończone, bez żadnych zadziorów czy nierówności.

Zagięcia haczyków można uzyskać dzięki stosowaniu prasy krawędziowej. Jest to urządzenie, które przy użyciu specjalnych matryc i stempli pozwala na trwałe odkształcenie blachy i nadanie mu pożądanej formy.

Wykończeniem tak uzyskanego detalu może być np. malowanie proszkowe na dowolny kolor. W tym procesie można uzyskać gładką i jednolitą powłokę, która będzie dodatkową ozdobą wieszaka.


Wróć do bloga