> Blog

Lakierowanie proszkowe jako ochrona przed korozją


Lakierowanie proszkowe elementów metalowych znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku konieczności podniesienia estetyki wyrobów, ale również w celu zapewniania stosownej ochrony przed różnorodnymi czynnikami środowiskowymi. Powłoki lakiernicze skutecznie zabezpieczają przed korozją, która jest jednym z głównych powodów niszczenia metali.

Skuteczność lakierowania proszkowego w walce z korozją

Elementy metalowe, w tym przede wszystkim różnego typu konstrukcje stalowe, narażone są na bezpośrednie działanie różnorodnych czynników środowiskowych i warunków atmosferycznych, które mogą mieć na nie negatywny wpływ. Korozja stanowi w tym przypadku podstawowe zagrożenie. Wyroby, których użytkowanie przewidziane jest na kilkanaście, a niekiedy nawet kilkadziesiąt lat (jak w przypadku elementów konstrukcyjnych), muszą być odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi przyczyniającymi się do korodowania. Przez bardzo długi czas wystarczającym zabezpieczeniem dla stali były powłoki cynkowe. Jednak wraz z zanieczyszczeniem środowiska ich skuteczność zaczęła sukcesywnie spadać. Obecnie trzeba szukać nowych rozwiązań z zakresu ochrony antykorozyjnej. Jednym z nich jest lakierowanie proszkowe, które pozwala na zastosowanie solidnych systemów powłokowych. W ten sposób zabezpiecza się nie tylko elementy konstrukcyjne, ale wiele innych wyrobów metalowych w tym np. bramy, ogrodzenia, meble czy felgi samochodowe.

Lakierowanie proszkowe a zakres ochrony antykorozyjnej

Lakierowanie proszkowe zapewnia skuteczną ochronę antykorozyjną, wykazując wszechstronne działanie na zabezpieczony element. Przede wszystkim przeciwdziała wystąpieniu reakcji katodowej. Warstwa farby działa jak materiał izolacyjny, blokując dostęp tlenu oraz wody do podłoża metalowego. Oprócz tego ograniczane jest ryzyko wystąpienia reakcji anodowej, czyli powstawaniu jonów żelazowych pod powłoką lakierniczą. W tym celu niezbędne jest zastosowanie farb z dużą ilością pigmentów przewodzących. Lakierowanie proszkowe tworzy też powłokę stanowiącą blokadę przepływu ładunków elektrycznych, co jednocześnie minimalizuje wystąpienie korozji.

 

 

 

 


Wróć do bloga