> Blog

Możliwości wycinania laserowego


Współczesne metody obróbki metalu pozwalają na osiąganie efektów, jakie do niedawna były bardzo trudne do uzyskania. Technologie wykorzystujące laser w połączeniu z precyzyjnym pozycjonowaniem głowicy i komputerowym doborem trajektorii, po której się ona porusza, dają nam coraz większe możliwości wytwarzania bardzo złożonych przedmiotów po niższych kosztach. Wycinanie laserowe jest jednym z obszarów, w którym możliwe stało się tworzenie skomplikowanych elementów w bardzo krótkim czasie. Przy użyciu wycinarek laserowych można uzyskać właściwie dowolny kształt.

 

Co oferuje nam wycinanie laserowe?

Wycinanie laserowe daje nam możliwość uzyskiwania bardzo dużej precyzji przy cięciu elementów metalowych. Bardzo mała tolerancja wymiarowa sprawia, że w ten sposób mogą być produkowane detale wykorzystywane w niezwykle precyzyjnych maszynach i urządzeniach. Promień lasera pozwala na wycinanie przedmiotów o krawędziach o wysokiej gładkości. W wielu przypadkach nie muszą one być już w żaden sposób szlifowane, co bezpośredni przekłada się na skrócenie czasu produkcji całego elementu i znacznie ogranicza jego koszt.

W wielu zastosowaniach liczy się to, że promień lasera ogrzewa jedynie niewielki fragment materiału. Oznacza to, że struktura metalu poza strefą cięcia pozostaje praktycznie nienaruszona. Może to mieć bardzo duże znaczenie przy wycinaniu elementów, dla których zachowanie pełnej wytrzymałości jest niezwykle ważne.

Za pomocą wycinarek laserowych można również realizować inne funkcje. Przy pomocy lasera łatwo wykonywać w metalu otwory oraz jedynie nacinać jego powierzchnię. Dzięki temu możliwe jest również grawerowanie.

 

Dlaczego laser daje tak znakomitą powierzchnię cięcia?

Wycinanie laserowe jest realizowane dzięki bardzo skoncentrowanej wiązce światła. Oddziałuje ona jedynie na niewielką przestrzeń, w dodatku wycinarki korzystają ze specjalnego systemu, który sprawia, że resztki stopionego metalu są wyrzucane poza powstającą szczelinę. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nadmuchu strumienia gazu. Jego ciśnienie sprawia, że cząsteczki metalu nie mają okazji, by w jakikolwiek sposób zanieczyścić strefę cięcia. Za sprawą właściwości promienia lasera część metalu topiona podczas cięcia ulega również odparowaniu.


Wróć do bloga