> Blog

Na czym polega malowanie proszkowe?


Cięcie wodą jest jedną z doskonalszych metod stosowanych przy obróbce różnych materiałów. Jej głównymi zaletami są m.in. uzyskiwanie bardzo wysokiej jakości przecinanych powierzchni oraz brak konieczności rozgrzewania ciętego materiału, co jest nieuniknione w metodach tradycyjnych. Cięcie wodą może być stosowane przy bardzo szerokiej gamie materiałów, zarówno tych bardzo twardych, jak i miękkich. Sprawdźmy, w jaki sposób odbywa się ten proces i jakie są jego uwarunkowania.

 

Cięcie hydro-strumieniowe

Cięcie wodą jest obróbką hydro-strumieniową. Jest możliwe dzięki temu, że wraz ze strumieniem wody pod dużym ciśnieniem są wyrzucane drobinki specjalnego materiału. Głowica służąca do cięcia precyzyjnie dozuje strumień wody, a zarazem ilość ścierniwa. Materiałem stosowanym w obróbce hydro-strumieniowej jest tzw. garnet. Jest to rodzaj związku krzemu o dość dużej twardości, oscylującej wokół 7,5 w skali twardości Mosha.

W zależności od twardości i specyfiki materiału, który ma być cięty, np. jego grubości, dobiera się różne rodzaje garnetu. Ziarnistość proszku ma również wpływ na jakość uzyskiwanej powierzchni, dlatego w przypadku szczególnie wymagających zastosowań korzysta się z garnetu o wielkości ziaren wynoszącej zaledwie 100 μm.

 

Kluczem do uzyskania ciecia o dobrej jakości jest dokładne przemieszczanie głowicy nadzorowane przez program komputerowy zarządzający jej pozycjonowaniem i przesuwem. Dodatkową zaletą cięcia wodą jest to, że głowica może być przemieszczana również pod kątem, co daje możliwość uzyskiwania dowolnego nachylenia krawędzi względem płaszczyzny materiału.

Ze względu na możliwość uzyskania bardzo dużej precyzji w wielu przypadkach elementy wycinane przy pomocy technologii strumieniowej nie muszą już być poddawane dalszej obróbce związanej ze szlifowaniem lub polerowaniem, co bardzo usprawnia cały proces produkcyjny.

Poza cięciem przy użyciu ścierniwa urządzenia do cięcia wodą mogą wykorzystywać także samą wodę. Wymaga to zamontowania głowicy o mniejszej średnicy dysz. Tego rodzaju rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w przypadku bardzo miękkich materiałów. W taki sposób mogą być cięte np. wszelkiego rodzaju pianki, gąbki, gumy, a nawet tkaniny lub karton.


Wróć do bloga