> Blog

Obróbka blach CNC. Na czym to polega?


Obróbka blach CNC daje bardzo duże możliwości wykonywania z metalu przedmiotów o różnych kształtach i zastosowaniach. Dzięki wykorzystaniu możliwości nowoczesnego sprzętu możliwe jest znaczne skrócenie czasu obróbki, poprawienie uzyskiwanej dokładności, a także redukcja strat materiałowych i co niezmiernie istotne, duże obniżenie kosztów. Obróbka blach CNC może być więc realizowana bardzo szybko i tanio. Na czym jednak dokładnie polega technika obróbki CNC?

 

Czym charakteryzują się maszyny CNC?

Maszyny CNC to urządzenia do obróbki metalu, które są sterowane za pomocą komputera. Skrót CNC oznacza Computerized Numerical Control, czyli sterowanie numeryczne (cyfrowe). Urządzenie wykonuje poszczególne czynności – toczenie, frezowanie, wiercenie – korzystając z wprowadzonego pliku z cyfrowym modelem przedmiotu, który ma być wykonany. Specjalne oprogramowanie opracowuje zakres potrzebnych do jego wytworzenia rodzajów narzędzi, a także ustala sposób, w jaki mają się one poruszać i jakie zadania wykonać.

 

W zależności od typu maszyny można prowadzić różnego typu obróbkę – ubytkową, plastyczną, lub cięcie. Maszyny sterowane numerycznie mogą, przy użyciu odpowiednio dobranego osprzętu, usuwać kolejne warstwy metalu, uzyskując zaprogramowany kształt, szlifować i wygładzać powierzchnię lub modelować jej poszczególne fragmenty. Możliwe jest również zginanie i wytłaczanie blachy w odpowiedni sposób, a także cięcie metalu i wycinanie w nim wszelkiego rodzaju otworów.

 

Jakie są zalety obróbki CNC?

Największymi zaletami obróbki CNC są ogromna dokładność, możliwość wielokrotnego wykonywania zaprogramowanych czynności, a także uzyskanie bardzo dużej powtarzalności.

Maszyny sterowane numerycznie mogą być zatem używane do produkcji seryjnej. Detal może być według jednego programu wytworzony nieograniczoną ilość razy. Dodatkową korzyścią jest to, że dzięki stosowaniu dokładnie tych samych operacji każdy kolejny element będzie identyczny z poprzednim, ponieważ sprzęt tego typu pracuje z bardzo dużą precyzją. Ważne jest również to, że w każdej chwili można powrócić do wcześniej wykonywanego programu i uzyskać za każdym razem identyczny produkt.


Wróć do bloga