> Blog

Tajniki projektowania CAD. Jak przygotować materiał do obróbki?


System CAD wykorzystywany jest przede wszystkim w inżynierii mechanicznej, budowlanej, a także elektrycznej. Jest to projektowanie techniczne wspomagane komputerowo. W systemie przygotowywany jest projekt 3D, którego podstawą jest cyfrowe modelowanie geometryczne. Poznaj tajniki projektowania CAD i dowiedz się, jak przygotować materiał do obróbki.

Co warto wiedzieć na temat projektowania CAD?

Określenie CAD pochodzi z języka angielskiego. Po rozwinięciu nazwy otrzymuje się określenie Computer Aided Design. Wskazane rozwiązanie pozwala na tworzenie wizualizacji projektów. System znalazł zastosowanie głównie w inżynierii mechanicznej, elektrycznej oraz  budowlanej. Dzięki temu można przygotować projekt 3D do realizacji i obróbki CNC. Dokonuje się tego z pomocą podzielenia na fragmenty, złożenia, a także weryfikacji kompatybilności. CAD zapewnia możliwość wygenerowania dokumentacji technicznej 2D. Zasadniczym działaniem  w tym przypadku jest cyfrowe modelowanie geometryczne, które pozwala  opracować zapis dokumentacji projektu. Warto podkreślić, że konstrukcja produktu złożona jest z trzech rodzajów informacji, a mianowicie geometrycznej, dynamicznej i pewnych cech technologicznych.

Przygotowanie produkcji w systemach CAD

Punktem wyjścia do prac związanych ze wspomaganym komputerowo przygotowaniem procesu wdrożenia do produkcji nowego produktu jest zaprojektowanie części składowych. Proces przeprowadzany  jest w systemie CAD. Przy użyciu tego rozwiązania można projektować trójwymiarowe obiekty, które stanowią podstawę do dwuwymiarowej dokumentacji technicznej. Są również punktem wyjścia do obliczeń wytrzymałościowych i  pozwalają na opracowanie technologii obróbki, a także wygenerowania kodów sterujących obrabiarkami.


Wróć do bloga